Про українську літературу – полякам

Оглядач

На польському інтелектуальному ринку з’явилася непересічна книжкова новинка, яка, віримо, відкриє глибші розуміння українського красного письма у польському суспільстві. Мова – про книгу відомого вченого-літературознавця Ярослава Поліщука «Ukraińskie rozstaje» («Українські роздоріжжя»), яка цього року вийшла в Білостоці в рамках наукової видавничої серії «Переломи / Пограниччя».

Цей збірник літературознавчих есеїв, нових і вже публікованих в українській періодиці, – чергова реалізація прагнень автора до системного перечитування історії української літератури, до відкривання в ній нових смислів та імен… Інтригує вже назва першого розділу: «Майстри супроти традиції». Автор по-новому осмислює творчість Т.Шевченка, Лесі Українки, І.Франка, В.Стефаника. Зокрема, розглядаючи останні твори Т.Шевченка, він акцентує не тільки на їх пафосі, але й – іронії… На гадку приходить і монографія Я.Поліщука про М.Коцюбинського «І ката, і героя він любив…», яку Михайло Слабошпицький назвав зрілістю українського літературознавства – насамперед завдяки тому, що автор знає найновіші теорії світового літературознавства.

Нова книга Я.Поліщука пропонує поважний обшир української літератури: аж до «принципового окциденталізму» В. Стуса чи до Грицька Чубая та львівського андеґраунду 60-70-х років ХХ століття, і – до есеїв С. Жадана та «Риторики війни в сучасному популярному романі», що входить до останнього, третього, розділу книги – «Постмодерні наративи». Це робить її затребуваною не тільки у фаховому колі дослідників літератури, але й серед ширшого кола читачів.

Ось відгук професора Влодзімєжа Штурца з Ягеллонського університету: “Вартістю цієї книжки є представлення передусім багатьох різних світів, доступних сучасній українській літературі. Виявляється, що ця література модерна, забезпечена вже власною герменевтикою, заанґажована в найновіші критичні дискурси, що є уділом популярної культури. Вона може бути підручником для студентів філології, але також чудовим гідом по сучасній гуманітарній думці України. Завдяки лектурі цієї книжки – культура і література сучасної України стала ближчою, а теоретична думка української критики проявить свої мало досі знані погляди на модерні напрями в мистецтві та гуманітарній думці”.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s