Нарешті – Рудницький!

Надія Мориквас

Якщо спробувати визначити найбільш трудомістке, шляхетне й безкорисне заняття, яке, окрім всього іншого, вимагає ще й покликання, то це – бібліографія. Мова йде про створення бібліографічного покажчика Михайла Рудницького, що представляє його багату творчу спадщину, який вийшов друком у Львівській національній науковій бібліотеці ім. В. Стефаника. У виданні відображені численні різножанрові публікації М. Рудницького (майже 3 тисячі), а також доволі широко представлена бібліографія літератури про нього.

Упорядниця покажчика – Софія Когут, молодша наукова співробітниця відділу наукової бібліографії, талановита учениця світлої пам’яті визначного бібліографа Марії Вальо (упорядниці спадщини Зеновії Франко, Марії Деркач та бібліографічної спадщини Івана Франка). Це стало наслідком майже десятирічної праці дослідниці, водночас – в контексті її дисертаційного дослідження творчості М. Рудницького.. Сфера наукових зацікавлень Софії, як літературознавця, критика й бібліографа – українська література і культура Галичини міжвоєнного періоду, міжнаціональні культурні зв’язки, перекладознавство і звичайно – наукова спадщина Михайла Рудницького.

Михайло Рудницький (1889–1975) – особлива постать в історії української галицької культури міжвоєнного періоду. Він був одним із найяскравіших і найавторитетніших критиків і діячів української літератури того часу. Літературознавець, літературний критик, журналіст, перекладач, поет, есеїст, мемуарист, театральний критик, громадський та культурний діяч, доктор філософії (1914), професор Львівського університету у повоєнний період. У 2019 р. минуло 130 років з дня народження вченого і письменника.

– М. Рудницький, розповідає Софія Когут, – один з тих львів’ян, котрі були справжніми виразниками української галицької традиції. Рафінований естет з тонким смаком і художнім чуттям, колекціонер творів малярства, пристрасний театрал. Ця харизматична особистість вносила струмінь свіжого повітря в інтелектуальну атмосферу Львова.

Софія Когут у стінах рідної бібліотеки

Літературна спадщина Рудницького потребує докладнішого опрацювання. Основні літературно-критичні праці вченого та найвідомішу його белетристику було перевидано. Але ще недостатнім залишається літературно-критичне й історико-літературне осмислення цієї спадщини.

Видання представляє повний масштаб багатющої й дуже різножанрової спадщини Михайла Рудницького та може служити джерелом для подальших досліджень істориків літератури та літературної критики, дослідників історії періодики та видавничого руху, культурологів, істориків театру. Видання вийшло в оформленні художниці Лесі Квик. Тут вперше опубліковані унікальні фотографії з архіву вченого.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s