Оглядач

Галина Пагутяк у новому романі «Магнат» (Київ: АБА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2014) – можливо, найцікавішої своєї книжки, залишається вірною інтересу до епохи пізнього Відродження і до містичного місцин Прикарпаття. Цього разу, повертаючись до історії Добромиля, вона оприявлює образ Яна Щасного Гербурта, унікальної постаті початку 17 століття. Магнат-дисидент, поет, видавець, людина Відродження з енциклопедичними знаннями, він був поодиноким у своєму середовищі, хто заступався за автохтонне населення Руського воєводства, виступав проти полонізації й окатоличення русинів. Проте це не історія його життя (хоча в авторських коментарях, якими щедро наповнений текст, є досить про це), а радше його смерті.

Несподівано для читача письменниця зосереджує нашу увагу на іншому персонажі. Це збіднілий волинський шляхтич Северин Никловський, що волею обставин прибився до добромильського двору і став останнім співбесідником Гербурта. Саме його обрали живою парсуною на похоронах: в одязі Гербурта йти за його труною (згідно з давнім шляхетським жалобним звичаєм). А перед тим мала схвалити цей вибір вдова Гербурта. Вона принесла йому перстень свого покійного чоловіка. Чи треба казати, що він сів як влитий на палець Северина Никловського?! «Де я думав, що мені підійде магнатський перстень, а таки підійшов». А відтак прощаючись, ясновельможна впустила білу хустину… «Впустила для мене, давши тим самим знак, що не вважає мене бовваном, вбраним в одежу її покійного чоловіка, а живою людиною, достойною носити перстень Гербурта… Я думаю тому, що прикро їй було б позичати перстень будь-кому, зовсім уже нерівні собі».

Це кульмінація еволюції образу Северина Никловського.

Відтак Северин ніби переживає смерть через Гербурта і врешті-решт примирюється зі своєю власною непростою долею. Це його дорога до себе, до прийняття світу, коли позбавляєшся вічного страху перед невідомим. Ці стани найближчі до розуміння власної значимості і свого призначення як людини. Таким чином наповнюється саме поняття магнат, яке означає тут не стан,а дещо інше, напевне, шляхетне серце.